Herb Miasta Koła Jednostka Budżetowa Gminy Miejskiej Koło

Otwarcie nowego boiska piłkarskiego

Autor: Marcin Świderski   Dodane: 21 Czerwiec 2022  09:32:44
boisko stadion miejski
boisko stadion miejski
W sobotę na Stadionie Miejskim MOSiR miał miejsce bardzo nietypowy event, na który składało się przeprowadzenie trzech wyjątkowych wydarzeń. W programie sobotniej imprezy zaplanowano: uczczenie powstania najstarszego w naszym mieście i powiecie klubu piłkarskiego, otwarcie nowego boiska piłkarskiego oraz 16 imprezę świętojańską.

Sobota 18 czerwca była dnie pełnym wrażeń. Na Stadionie Miejskim MOSiR przy ulicy Sportowej 12 w Kole odbyły się trzy wielkie i ważne wydarzenia dla naszego miasta. Po pierwsze - dokonano oficjalnego otwarcia nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, po drugie - odbyły się obchody 100-lecia Miejskiego Klubu Sportowego Olimpia Koło i po trzecie - po raz szesnasty w historii zorganizowano noc świętojańską.

Sobotnia impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 turniejem piłkarskim „Olimpia CUP” o puchar Burmistrza Miasta Koła. W turnieju udział wzięły drużyny z rocznika 2013 a wśród nich: Olimpia Koło, Lech Poznań, ŁKS Łódź, KKS Kalisz, APR Oranje Konin, Magic Łęczyca, Pogoń Nowe Skalmierzyce oraz Progres Zduńska Wola. Rozgrywki toczyły się w dwóch 6 zespołowych grupach: złotej i srebrnej a mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Równolegle na boiskach stadionu rozgrywane były trzy spotkania. Ponadto w części zaplecza turystycznego przez cały okres trwania turnieju dla wszystkich drużyn, rodziców i opiekunów dostępne było wyżywienie przygotowane przez zarząd MKS Olimpii Koło w postaci grilla oraz stoisko z lodami i napojami przy współpracy z Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej. W grupie złotej najlepszą okazała się być drużyna MKS Olimpia Koło. Zespół gospodarzy prowadzony przez Piotra Górskiego zdominował grupową rywalizację wygrywając wszystkie mecze. Z kolei w srebrnej tryumfował zespół Pogoń Nowe Skalmierzyce. Bezpośrednio po ostatnim gwizdku nastąpiło ogłoszenie klasyfikacji końcowej turnieju. Z rąk: Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego, Vice Prezesa Wielkopolskiego ZPN Grzegorz Pietrzaka, Prezesa Konińskiego OZPN Tadeusza Jaroniewskiego oraz Prezesa i Vice Prezesa Olimpii Koło odpowiednio Jarosława Wojciechowskiego i Dariusza Bejma, wszystkie występujące drużyny otrzymały dyplomy, najlepsze trzy puchary a wyróżniający zawodnicy poszczególnych ekip pamiątkowe statuetki. Dodatkową atrakcją zawodów był ufundowany przez Wielkopolski ZPN dmuchany plac zabaw z którego wszyscy zgromadzeni mogli korzystać do woli.

Kolejnym punktem programu było uczczenie setnej rocznicy powstania Miejskiego Klubu Sportowego Olimpia Koło. Ten jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce jest drugim domem dla setek młodych kolskich sportowców. Trenuje, wychowuje i kształtuje charaktery. Dlatego jego jubileusz stał się wielkim lokalnym świętem. Obchody otworzył Prezes Olimpii Jarosław Wojciechowski który przedstawił historię założonego w 1920 roku klubu, wspomniał jego założycieli i najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały dzisiejszy wizerunek oraz wymienił znaczące sukcesy i awanse. W ciągu stu lat klub rozegrał 3 sezony w III lidze, 21 sezonów w IV lidze, 33 sezony w A klasie i lidze okręgowej, 17 sezonów w B klasie. W klubie funkcjonowały sekcje m.in.: piłki ręcznej, tenisa stołowego, kolarstwa, boksu, szachowa, piłki siatkowej, motocyklowa. Obecnie barw klubowych godnie reprezentuje 15 drużyn, 2 seniorskie i 13 młodzieżowych, które w obecnym sezonie mają na swoim koncie liczne sukcesy. Uroczystość obchodów była okazją do przedstawienia trenerów i drużyn, złożenia podziękowań sponsorom, byłym i obecnym działaczom, trenerom, zawodnikom oraz wszystkim sympatykom i rodzicom.

Następnie tuż po godzinie 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie nowo powstałego boiska piłkarskiego o sztucznej nawierzchni trawiastej. Samo otwarcie przebiegło niestandardowo. Nie było przecięcia wstęgi, tylko celne strzały do bramki. Na gwizdek, piłki kopnęli: Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Dyrektor MOSiR w Kole Jarosław Kawka, Z-ca Burmistrza Lech Brzeziński, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, Grzegorz Fiałkowski reprezentujący Posła na Sejm Leszka Galembę, Prezes Olimpii Koło Jarosław Wojciechowski oraz Vice Prezesa Wielkopolskiego ZPN Grzegorz Pietrzak. Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kanonik Eugeniusz Strzech.

Koszt inwestycji budowy boiska przekroczył 2 mln 323 tys. zł przy 50% dofinansowaniu środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. To pierwszy obiekt na terenie Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. To jeden z najtaniej i najlepiej jakościowo wykonanych obiektów w Polsce – podsumował dyrektor Jarosław Kawka. Jubileusz klubu utrwali w pamięci pamiątkowa tablica, która została uroczyście odsłonięta. Dalsza część uroczystości przebiegła w tonie podziękowań za pomoc i wsparcie dla klubu oraz za wsparcie budowy boiska piłkarskiego. Jako pierwszym podziękowano byłym prezesom: Mariuszowi Hanefeldowi (synowi prezesa Edwarda Hanefelda), Wojciechowi Jabłońskiemu, Andrzejowi Korzeniowskiemu, Lechowi Brzezińskiemu, Markowi Sobolewskiemu, Przemysławowi Galiszkiewiczowi, Jarosławowi Kawce i Jarosławowi Wojciechowskiemu. Podziękowano również Burmistrzowi i Radnym Rady Miejskiej a także wielu zaangażowanym i zasłużonym osobom. - Tradycje sportowe trzeba kultywować, doceniam pracę z dziećmi i młodzieżą, życzę kolejnych pięknych jubileuszy - powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski zamykając tą część sobotniej imprezy.

Od godziny 18.00 rozpoczęła się organizowana po raz 16 Noc Świętojańska.

Organizatorami sobotniego wydarzenia byli: Urząd Miejski w Kole, Miejski Klub Sportowy Olimpia Koło, Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole.